Kitsede ja lammaste foorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kitsede karjatamine

+6
Kilu-Mari
Margo704
pipi
malvekas
florita
Sibelle
10 posters

Go down

Kitsede karjatamine Empty Kitsede karjatamine

Postitamine  Sibelle Kolm Apr 27, 2011 10:11 pm

Palun jagage kogemusi,kuidas te oma kitsesid karjatate:)
Kas on ketis,on aed ümber (kui korralik aed sellisel juhul on),on elektrikarjus vmi.
Kuidas hoiate kitsed õuealalt eemale,st lilledest ja ilupõõsastest-puudest?
SEe süsteem pole minul raasugi toiminud,et kui ühe ketitan,siis teine ei lähe ka eemale.Lidub kus kuusteist ja vaene ketisolija kisab end või haigeks.Lõpuks pushib see oma vaia ka maa seest välja ja läheb lohinal vabalt kõndijale järgi.Peavalu täiesti:(

Sibelle

Postituste arv : 29
Join date : 14/10/2010
Age : 60

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  florita Kolm Apr 27, 2011 11:14 pm

Meil on elektrikarjus. Austavad seda väga, paremini kui lambad. Peenardega on küll igavene jama. Tegin oma lollusest ühe otse lauda ette. Ja seal on nad kõvasti hävitamas käinud. Nii kui lauda uksest pääsevad välja, lähevad jooksuga sinna, et võtta kasvõi üks suutäis. Eelmisel aastal vedasin sellele ümber tavalise heinapallinööri, nagu oleks elektrikarjus, ja mõnda aega aitas. Aga mingil hetkel jõuab neil kohale, et voolu seal ei ole. Elektrikarjusega on sama lugu. Nad ei ürita otse läbi joosta, nagu lambad, aga vahete-vahel testivad.

florita

Postituste arv : 36
Join date : 08/03/2011
Age : 43

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  malvekas Nelj Apr 28, 2011 8:12 am

Minul on suuremal karjamaal ümber nn lambavõrkaed.Koos laamaste ja poniga on hetkel ühel karjamaal sikk,kitsemamma koos oma tallega on eraldi puidust tehtud aiaga karjamaal.
malvekas
malvekas

Postituste arv : 28
Join date : 05/10/2010
Age : 46

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Sibelle Nelj Apr 28, 2011 8:52 am

Missugust võrku lambaaia tegemiseks kasutatakse?Mul on kogemusi vaid linnuaedadega ja kitsede aed maja taga on tehtud vanast aiavõrgust.See lihtsalt oli olemas enne:)

Sibelle

Postituste arv : 29
Join date : 14/10/2010
Age : 60

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  malvekas Nelj Apr 28, 2011 9:48 am

Siin siis näidis võrgu ruudust. http://bauhof.epl.ee/image/cache/data/product/3/440044-500x500.jpg
Meil sai ostetud 2m kõrge võrk,kus siis üleval oli väiksem ja kitsam ruut ning all juba suurem 10*10 cm ruut.Lõikasime rulli pooleks ja saime meetrised aiad.Võrk ise postide küljes kinni.Katsun pilti teha oma karjaaiast.Oma aiavõrk siis hall,ilma selle roheliseta.Nii et kui aotud-inimesed mööda lähevad ,näevad esialgu,et loomad lahtiselt. Smile
malvekas
malvekas

Postituste arv : 28
Join date : 05/10/2010
Age : 46

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  pipi Nelj Apr 28, 2011 11:04 am

Esimestel aastatel sai ka ketitatud. Lõpuks ostsime elektrikarjuse. Karjus on 3-e nööriga ja peab nii lambaid kui kitsesid. Generaatorit ostes peab vaatama, et oleks võimsam särts, minul on küll hetkel Phobos2, ajab ka asja ära. Muidugi unistan, et saaks neile võrkaiad ümber, jääks mässamine nende karjusenööridega ära.

pipi

Postituste arv : 58
Join date : 02/03/2011
Age : 46

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Sibelle Nelj Apr 28, 2011 11:38 am

Kas elektrikarjus on soodsam kui loomavõrk?Terve korraliku pargi ümbritsemine võrguga tahab kangesti üle jõu käia hetkel,ehkki see loomavõrk on oluliselt sõbralikuma hinnaga kui muud aiavõrgud.
Puitaed oleks ka hea lahendus,aga juhul kui oma mets olemas vast.Et siis metsa korrastades ja harvendades saaks peenikesi noori puid vahelt välja võtta ja aia tegemiseks kasutada.


Sibelle

Postituste arv : 29
Join date : 14/10/2010
Age : 60

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Margo704 Nelj Apr 28, 2011 11:53 am

Võib teha ka risuaia. See ei maksa midagi. Vaata näiteks siit - https://sites.google.com/site/eestimaalammas/time-tracker/lambaaed
Aga see vist rohkem lammastele mõeldud. Kitsed äkki ronivad üle.
Ma tegin sellise aia, kus üks külg on risuaed, üks külg lattaed ja kaks külge loomavõrgust (selline kus alt tihedam ja ülevalt hõredam). Tahtsin katsetada erinevaid meetodeid. Loomi pole sinna veel pannud, tahab veel enne kohendamist.
Margo704
Margo704

Postituste arv : 27
Join date : 10/01/2011
Age : 41

http://kapsas.net

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Kilu-Mari Nelj Apr 28, 2011 7:16 pm

Ma ennast selle paari karjatamise nädalaga lausa roheliseks vihastanud. Keti jaoks kari kole suur, keegi ikka läheb kolama ja ülejäänud kinnised karjuvad nagu tapetakse.

Kuna hetkel olen karjuse ootel, siis leidsin, et kõihe lihtsam on lihtsalt poiss ketti panna ja jalutama minna nagu koer jalutusrihmaga.Raamat kaasa ja päikse kätte peesitama natukesekski. Naistekari kaugele ei jää. Ainuke sellise karjatamise häda on ajapuudus. Orashein ammu juba turritamas

Kilu-Mari

Postituste arv : 91
Join date : 09/01/2011
Age : 39

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  tavakasutaja Nelj Apr 28, 2011 8:36 pm

Risuaeda soovitas mulle ka üks mahetalu lammastele, ainuke puudus selles,et peab aega oelma, et seda teha, nt nemad võtsid kasutusele kraavikaldad. neil lambapidamine, seda peab kuid kits ronib sellest uhkelt üle.
Pigem aitab lattaed. Kitsel on selline komme, et paneb sarved taha ja hakkab testima, kas peab või ei ja kui järele annab, siis niikaua sakutab, kui läbi või üle saab. Paremini pidas linnuvõrk raudpostidel, siis ei süganud nad neid ka viltu ega lõhkunud ära. Loomavõrgu lömastab ajapikku ära ja ronib sõrgadega veel selle sisse-peale. 1,50m kõrgusest piisab, ei pea 2m olema.

tavakasutaja

Postituste arv : 268
Join date : 26/07/2010

https://kitsedlambad.forum.co.ee

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  malvekas Reede Apr 29, 2011 10:32 am

Mul poni sügab oma tagumikku vastu aeda Smile,lammas va tola pistab pea ruudust läbi ja siis ei saa enam tagasi .Kits veel sarvedega võrku pole proovinud,küll aga lattaeda,nii seda pekstes,kui sinna vahele sarvipidi kinni jäädes ja elu üle järele mõelnud.Aga meil ,jah see meetrine ja päris esimesel korral hüppas kits sealt üle aga siis tuli kutsumise peale tagasi.Sikupoiss mul selline memmekas.
malvekas
malvekas

Postituste arv : 28
Join date : 05/10/2010
Age : 46

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Jansa Esm Mai 02, 2011 12:01 am

Tervist,
Kas kasutate ketitamisel kaelarihma või päitseid ja kas kitsedele on eraldi päitseid üldse olemas?
Mul kipuvad kitsed üksteist puksima, seepärast ei saa neid ühte aedikusse panna või on kellelgi selle jaoks mingit head nõu kuidas sellest lahti saada? Laudas oleks ka lihtsam, kui nad ühes aedikus oleksid.

Jansa

Postituste arv : 3
Join date : 01/05/2011
Age : 49

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  malvekas Esm Mai 02, 2011 8:25 am

Minul on sikk laudas öösiti ketis.Ja kaelas on neil kaelarihm,koerte oma siis.
malvekas
malvekas

Postituste arv : 28
Join date : 05/10/2010
Age : 46

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  pipi Esm Mai 02, 2011 9:06 am

Ehk sobivad kitsedele lammaste päitsed, need on küll täitsa olemas müügil näiteks Farmplantis. Ega selle puksimise vastu ei saagi midagi vist teha, nad on jube õelad loomad teiste loomade suhtes, lambaid peksavad ka. Kes on ilma sarvedeta, need hammustavad.

pipi

Postituste arv : 58
Join date : 02/03/2011
Age : 46

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Sibelle Esm Mai 02, 2011 10:03 am

Mina ei ole sellest pusklemisest üldse numbrit teinud.Mul kaks sarvilist ja vahepeal pusklevad,järgmine hetk mängivad:)Ainult söögi etteviimise ajal ma veidi korraldan vägesid,muidu kipub üks kõik omale ahnitsema.
Kaelas kannavad mõlemad koerte rihma,ketitamiseks olen viimased ajad kasutanud auto veoköit.Karjatamise osas sain postitustest sotti,et tuleb ikkagi aed teha ja ilmselt siis lattaed.Seni aga käime nendega metsas ja viime mõneks tunniks parki,ketitades siis rihmaga üksikute puude ümber.
Küllap külarahvas elab ka selle üle kui koerte asemel on kitsed rihma otsas,on nad meid jalutamas näinud nii metskitsetalle kui luikede ja kurgedega:)SmileSmile

Sibelle

Postituste arv : 29
Join date : 14/10/2010
Age : 60

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  malvekas Esm Mai 02, 2011 10:25 am

Minul jalutavad ka kitsed koera jalutusrihma otsas karjamaale,seal lasen lahti Smile
malvekas
malvekas

Postituste arv : 28
Join date : 05/10/2010
Age : 46

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Kilu-Mari Esm Mai 02, 2011 1:13 pm

mu omadel ka pandud koera kaelarihmad, neid ei saa panna mis meenutavad püksirihmu. Poiss nii tugev, et lendavad need pidevalt. Mul ka kitsed lahterdatud. Muidu pole miskit, las kisklevad aga kui ikka titad hakkama pandud lihtsalt paha vaadata kuidas kõhtu pekstakse. Laut ongi ainult 1 suur lahtrite süsteem. Kellegil ju alati naabri suhtes probleeme, keegi kellegiga kokku ei sobi. Samas, ju nad peksavad oma juhid paika. Kui uued lauta tulevad taotakse teda alati mingi aeg, pannakse ta paika. Näiteks minu juht emane pani poisi paika... keelas tal tüdrukute paaritamise ära. See oli ebaaus võitlus, poisil ju sarvi pole

Ühe kohaliku käest kuulsin, et tema kits oli kassi rihmaga kinni, pani selle sarvede külge...


Viimati muutis seda Kilu-Mari (Esm Mai 02, 2011 9:56 pm). Kokku muudetud 1 kord

Kilu-Mari

Postituste arv : 91
Join date : 09/01/2011
Age : 39

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Sibelle Esm Mai 02, 2011 1:34 pm

Tiinena muidugi jah teine lugu.
Meie kitsedest üks on nö tugevama iseloomuga,kelle ees teine alati söögikausi juurest taandub jne.Poeg on neid sedasi treeninud,et kui tugevam teist eemale klopib,siis paneb tugevama veidikeseks lauta kinni ja vagasem saab rahus süüa:)
Ja kusjuures see meetod annab isegi tulemust,muidugi ainult seni,kuni me ise ka kusagil ligiduses olema.Aga asi seegi.Piisab kitsede poole vaatamisest kui tugevam taandub ja laseb teisel süüa:)

Sibelle

Postituste arv : 29
Join date : 14/10/2010
Age : 60

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  pipi Esm Mai 02, 2011 9:39 pm

Ei soovita kunagi kasutada nn. ketitamisel ühtegi köit või rihma vms. Kõige ohutum on siiski kett. Kujuta ette kui see köis või rihm kitsele ümber jala läheb, mida rohkem sikutab, seda rohkem kinni tõmbab ja lahti köis ka nii naljalt ei tule, ketiga on vähemalt võimalus, et see jala ümbert lahti jookseb.

pipi

Postituste arv : 58
Join date : 02/03/2011
Age : 46

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Kilu-Mari Esm Mai 02, 2011 9:55 pm

ma julgen isegi öelda, et kitse ketil peaks olema see nn keerukoht, et kett sõlme ei läheks. Suudavad nad ennast sellega ka hingetuks tõmmata. Mõnel on lausa annet enda kõri kinni tõmmata. Vaadates enda kogemusi ei tohi isegi põõsaste tüükaid olla...

Samas suht kähku õpib kits ketiga ümber käima. Mul vägemalt on need kinnijäämis probleemid noortega, kes pole kinni varem olnud. Vanemad olijad juba nõksa eespool, nad õpivad uusi trikke kuidas ketist vabaneda

Kilu-Mari

Postituste arv : 91
Join date : 09/01/2011
Age : 39

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Jansa Esm Mai 02, 2011 11:42 pm

Meil kunagi poos üks lammas end rihmaga ära, seepärast ka see päitsete mõte, et äkki on turvalisem.
Keti kohta olen kuulnud, et kõigepealt peaks olema jupp köit, et kett looma kere ära ei hõõruks ja siis alles kett. Loogiliselt võttes peaks siis mõlemas köie otsas pöör olema ja köis võiks ise jäigem olla, et ei saaks omale jalgade ümber keerutada.

Mul endal ka vana kits nudi ja noor on sarvik, seepärast ei saa neid kokku lasta. Ükskord peksis vana oma pea puhta lõhki. Loomadel ju targem annab järele reegel ei kehti.

Jansa

Postituste arv : 3
Join date : 01/05/2011
Age : 49

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Meriann Teis Mai 03, 2011 5:36 pm

Farmplandi poes peaks olema ka kitsedele lammastele kaelarihmasid. MIna ostsin sealt mõni aeg tagasi. Sai ka veel koerale ostetud. Siiani on vastu pidanud nii kitse kui ka koera kaelas. Õues ketitamiseks kasutan ka auto koormarihma, millele on vai otsa pandud.

Meriann

Postituste arv : 10
Join date : 31/07/2010
Age : 51

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty mul on karjaaiale lisaks

Postitamine  Aado Nelj Mai 12, 2011 11:12 pm

aed ka ilu-marja-puuviljaaial samuti erinevalt kohalikust materjalist konstrueeritud. hetkel on pidanud eemal. suuri on lihtsam hoida eemal, piisavalt tiheda, et läbi ei poe ja ikka 1,5 m kõrge aiaga. kohati nad hüppavad ikka väga kõrgelt lopsti üle. aia peale ei tohiks ka pääseda ronima. kits ju ronib või puu otsa. talled poevad muidugi igast pilust läbi ja turnivad veel meelsamini. suur võib tallele järele hüpata või pugeda eriti kui see ise tagasi ei oska või ei kiirusta. ketitamine on tüütu aga ära harjub ta rutem kui lammas. nädala-paariga saab kisast rahu ja ei pea tirima ka. mulle siiski ketitamine on tüütu ja ka sääskede eest ei pääse nad siis kuidagi. ketitamisel peab kindlasti kasutama pööra, muidu läheb kett ruttu sõlme ja vinti. ükskõik kui pikk kett ka poleks, pöörata muutub see ruttu meetriseks. keti parim kinnitus on meetrine vai, pool meetrit maa sees.
Aado
Aado

Postituste arv : 84
Join date : 15/04/2011
Age : 47

http://vaiketalunikud.forum.co.ee/

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty kindlasti ei tohi ketitada kõrges rohus

Postitamine  Aado Nelj Mai 12, 2011 11:18 pm

kett kerib ümber rohu ja võib lõppeda poomisega. lammaste puhul eriti. kett võib takerduda villa hõlpsasti. lambaid ma ei ketitaks mingi hinna eest. kui hätta jäävad rapsivad end veel enam kinni.
Aado
Aado

Postituste arv : 84
Join date : 15/04/2011
Age : 47

http://vaiketalunikud.forum.co.ee/

Tagasi üles Go down

Kitsede karjatamine Empty Re: Kitsede karjatamine

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele