Kitsede ja lammaste foorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Esimesel lüpsil kits.

2 posters

Go down

Esimesel lüpsil kits. Empty Esimesel lüpsil kits.

Postitamine  gaxxy Esm Mai 05, 2014 2:06 pm

Kuna alles algaja, siis tekkisid mõned küsimused.
Kui kaua kulub kitse lüpsmisele, kui kitsel on väikesed nisad?
Kui palju piima üldse esimesel lüpsil kitsed annavad?
Kas aja jooksul ka lüpsmise aeg lüheneb? Praegu kulub mul umbes pool tundi, vahest rohkemgi. Umbes poole pealt hakkab piima nagu kehvemini tulema ja käed kipuvad ka ära väsima.
Tänan vastajaid Smile

gaxxy

Postituste arv : 7
Join date : 06/04/2014
Age : 39

Tagasi üles Go down

Esimesel lüpsil kits. Empty Re: Esimesel lüpsil kits.

Postitamine  Gevalia Reede Mai 16, 2014 10:59 pm

Palun natuke taustainfot. On kits poeginud või alustasid lihtsalt noore kitse lüpsmist? Kui lühikesesed on lühikesed nisad, kas ainult paari näpuga saab kinni võtta? Sellisel tuleks püüda haarata pihku ka osa udarast(hea oleks lausa paar üldist pilti kitsest, niimoodi et aru saaks ma tema suurusest jm olemisest).
Kasutada tuleks pigistuslüpsi, mitte venituslüpsi (google seletab, mis need on). Pool tundi on ilmselgelt palju, max 6-10 minutit peaks tühi olema. Sõltub kitsest, võib esialgu anda klaasitäie aga suvega kogus kindlasti kasvab. Kogemus endal, et ilma paaritamata 1,5 aastase suvine kogus 2 l ja rohkemgi päevas. Kodulehele olen ka igasugust kirja pannud, kui viitsid uurida. Viidatud võõrkeeles linke aitab vajadusel tõlkega lugemine..
Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 55

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

Esimesel lüpsil kits. Empty Re: Esimesel lüpsil kits.

Postitamine  gaxxy Kolm Mai 21, 2014 9:56 am

Lüpsan praegu nii, et pigistan nisa ülevalt pöidla ja nimetissõrme vahele ja siis keskmise sõrmega vajutan nisa vastu pöidla alumist osa. Proovisin ka nisa pihku võtta, aga nisa on liiga lühike ja piim jookseb kõik mööda kätt laiali. Poegis ta märtsi lõpus, seega päris tühjaks ma praegu veel ei lüpsa, ööseks panen eraldi ja siis hommikul mingi osa võtan välja. Natuke on nüüd hakanud ka piim paremini jooksma ja lüpsiga on ta ka kenasti harjunud, kuigi vahel ikka juhtub, et sipleb natuke. Täna keeraski piimanõu kummuli, kui proovisin nisa pihku võtta ja niimoodi lüpsta - ilmselt ta harjunud teistmoodi ja see variant talle ei meeldinud. Kits väikest kasvu, turjakõrgus on 50cm. Piima kogus on veidi üle poole liitri.

gaxxy

Postituste arv : 7
Join date : 06/04/2014
Age : 39

Tagasi üles Go down

Esimesel lüpsil kits. Empty Re: Esimesel lüpsil kits.

Postitamine  Gevalia Nelj Mai 29, 2014 10:29 am

Kui ainuke kits ja piima vaja saada, siis muidugi peab kuidagi lüpstud saama. Ma ise selliseid üldse ise ei lüpsa vaid söödan tallesid alt, sunniviisiliselt, ka võõraid. Järgmiseks lüpsiks enamasti juba lühikesed nisad pikemaks veninud ja saab ise lüpsta. Aga kõik vintsked ja harali ja segavate ja lisanisadega kitsed praagin kas üldse lihaks või (kui on eriliselt toreda välimusega või tubli poegija ja hoiab poegi) söödan piima otse talledele. Ses mõttes nad ongi natuke nagu nn "surrogaatemad" (kuigi see tegelt juba hoopis teine mõiste)
Välja on mõeldud sellised spetsiaalsed vaakumlüpsikannud. Ma tean, et Roy Straider on neid kusagilt tellinud, võib FB-s temalt uurida. Selline näeb välja nagu siin pildil (ülevalt neljas pic). Roy ütles, et kätt väsitab küll ja mingi viga oli veel selle asjandusega (lisaks karmile hinnale), kas äkki reservuaari suurus vm? http://www.rural-revolution.com/2014/01/product-review-ez-milker.html
Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 55

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

Esimesel lüpsil kits. Empty Re: Esimesel lüpsil kits.

Postitamine  Gevalia Laup Mai 31, 2014 2:21 am

Üks lahendus on veel: lasta tallel udarat pisut tühjemaks-pehmemaks tõmmata enne lüpsi; siis saab nisa haarata. Või lüpsta tihedamalt, lausa 3 korda päevas, enne kui udar liiga täis jõuab paisuda. Ja kasuks tuleb ka kitsega emotsionaalse kontakti saavutamine: kiita ja paitada, et soodustaks piima kiiret sõõrdumist, sellega kits ise aitab kaasa piima väljumisele. Kui kits õrnalt juba mökitab ja tunneb lüpsja vastu elavat huvi, kõrvad õieli, pidades teda justkui oma tallekeseks, on hõlpsam lüpsta.
Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 55

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

Esimesel lüpsil kits. Empty Re: Esimesel lüpsil kits.

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele