Kitsede ja lammaste foorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Palun nõu! (Mure noore kitsega)

5 posters

Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2 1, 2  Next

Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Nelj Nov 22, 2012 4:20 am

Täna andis üks meie noortest kitsepiigadest esimest korda piima. Ja see on kummaline. Shocked Paistab, et piiga on tiine - üsna ümar igatahes on ja tundub, et seal kõhus keegi liigutab ka. Aga... ta on niiii noor alles, märtsi algul sündinud! affraid Meile asus elama septembris. Minu teada ei ole ta siin sokuga kokku saanud, aga no ega ma nüüd enam selles 100% ka kindel olla saa, kui asjalood on nii nagu nad on. Kuigi minu mõistus ei võta, mismoodi see oleks saanud juhtuda. confused
Piima andis kitseke tassipõhja natuke, ühe kohvi jao. Ja oi, kui hea see oli! Nagu suhkruta kondenspiim. Aga mis see siis oli nüüd - ternespiim? scratch Aga tallekest pole ju veel! Või ongi esimene piim selline? Oeh, no mitte midagi ma ei tea ega saa aru! No
Palun valgustage mind, rumalat.
*Kas on kuidagimoodi võimalik, et me saime selle kitsekese juba tiinena (6-kuune oli siia tulles) ja tallekese sünd on juba lähedal?
*Kui noorelt üldse kitsed tiineks jääda võivad?
*Tiinus kestab 5 kuud, aga millal tallekese liigutusi tunda hakkab olema? Meil nagu oleks neid tunda...
*Mismoodi nii noor piiga järeltulija ilmaletoomisega hakkama saab?
*Ja mis me temaga nüüd teeme, lüpsame/ei lüpsa?
*Ja veel sada küsimust, mida ma küsidagi ei oska...
Question Question Question
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Kitsemamma Nelj Nov 22, 2012 11:20 am

Tere! Kitseke võib tiineks jääda juba kolme kuuselt, kui sikk kogu aeg karjas. Siis ta muidugi ei kasva nii suureks, kui teised esivanemad, kuna kogu energia läheb loote kasvatamiseks. Aga sünnitamise ja talle kasvatamisega tuleb suurepäraselt toime.
Liiigutuste tundmise kohta ma nii kindel ei oleks, kuna kitsede maos liigub toit pidevalt, siis kõhu liikumist on näha ka mitte tiinel loomal. Olenevalt kus toit parasjagu asetseb, võib mitte tiine loom olla ka vahel väga ümar.
Piima vähenemine võib viidata küll tiinusele, kuigi aastaaeg on ka selline. Mahlast toitu enam pole saada. Kas su kitseke käib ikka õues või on laudas ja mida ta lisaks saab? Kui palju ta mahlaseid toite lisaks saab, sellest sõltub ka piima kogus.
Kui ta tõesti on tiine ja juba vähendab piimakogust ning piim on imelik pisut veniv, siis lüpsta ainut väga täis udarat. Lisasöödad jätta ära kuni udar enam ei täitu. 3-5 tiinuskuul hakata andma vähehaaval kogust suurendades juurvilju, kaera, otra, purustatud herneid ja muidugi kvaliteetset heina ning värsket vett.

Kitsemamma

Postituste arv : 9
Join date : 22/11/2011
Age : 50

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Nelj Nov 22, 2012 2:44 pm

Aitäh vastamast! Smile
Praegu on kitseke normaalselt kasvanud, nad koos õega täitsa ühesuurused, ainult et see piiga, kellest jutt, on väga ümar.
Aga piimaga on sellised lood, et ta elus esimest korda andiski eile piima. Udara külge oli jäänud mingi sodi ja puhastades avastasime, et piima hakkas tulema! Shocked
Kitsekese kaksikõel pole veel udarat ollagi, ainult väikesed nisakesed on tunda, pisikese plika värk ju. Imestasimegi, et temal juba udar tekkinud, nii noorelt... ja nüüd siis piim ka.
Elavad nad meil nüüd ainult laudas, õues on liiga märg ja kole. Saavad lisaks heinale kaera, kartuleid, õunu, natuke porgandit ja muidugi igasugu juurikajuppe, mis köögist üle jäävad.
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Kitsemamma Nelj Nov 22, 2012 6:02 pm

Kui lauda uks lahti on, saavad kitsed ise valida, millal õue minna. Nad leiavad õuest ikka omale vajalikku kraami. Siis ei pea ka neile pidevalt oksi koorimiseks lauta vedama. Ja talve tulekuks kasvatavad korraliku kasuka selga.
Muidugi kevadine tall ei saa lüpsil olla ja kinni hakata jääma Shocked , ma ei süvenenud vanusesse väga. Aga üldiselt võivad paaritamata talled ka tulla lüpsile. Tavaliselt küll aastased ja kevadel haljale rohule saades.
Palju õnne, et nii varajase piimaandja oled saanud Very Happy
Juurikate ja muu lisatoiduga ei maksa muidugi liialdada. Paksuks minemise oht. Eriti veel, kui nad vähe liikuda saavad.

Kitsemamma

Postituste arv : 9
Join date : 22/11/2011
Age : 50

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Reede Nov 23, 2012 2:01 pm

Oeh, ma nüüd vaatasin, kui nad päris kõrvuti seisid, kitsekese õde ongi temast juba kõrgemaks kasvanud.
Juhul, kui kitsepiiga ikkagi on tiine, kas ma tohin teda siis lüpsta?
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Roosi Reede Nov 23, 2012 2:46 pm

Kui on võimalus,et ta ON tiine, siis ma suhtuks igaks juhuks nii, et ta ON tiine ja ei lüpsaks. See paar pisarat ternespiima võib sündivale tallele väga oluline olla. Kui suur see udar on, pilti saad panna?
Muidu öeldakse,et piim tuleb udarasse 24-48 tundi enne poegimist, aga üks lammas hullutas mind- kuu aega varem oli piim udaras.
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 47

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Reede Nov 23, 2012 4:37 pm

Selge. Suur tänu! Smile
Ei tea, kas õnnestub pilti teha - fotokas on vana ja ei lase end eriti häirida minu soovidest. Aga proovin. Udar eriti suur ei ole, aga ta on olemas. Teisel õel pole veel midagi, niisama pisikesed nisakesed märku andmas kohast, kuhu kunagi tuleb udar.
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Püh Nov 25, 2012 4:40 pm

Sain pildi tehtud, siin see udar on:

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Picture1319


Ja see on õekese udar. Smile

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Picture1320
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Roosi Püh Nov 25, 2012 7:11 pm

Ahsaa..kui selline oleks lambal, arvaks, et varsti poegib. Kuigi nagu öeldi eespool, võib kits ilma paaritamata ka piima hakata andma, siis ma ei usu siin sellisesse "neitsi Maarjasse" Razz
Sa eelmiselt omanikult oled küsinud,kuidas seal sikkudega/sikutalledega lood olid?
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 47

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Esm Nov 26, 2012 2:46 pm

Mees käis neid ostmas, tema rääkis, et eraldi aedikud olid... Ja ta olevat aru saanud, et sikutallekesed vist nagu olid varakult lihaks läinud. Rolling Eyes
Aga no saa siis nüüd tagantjärgi aru, kas need aedikud loomakesi ka kindlalt endas hoidsid ja kas need sikukesed olid juba läinud või alles minemas lihaks või juhul, kui nad olid läinud, jõudsid ehk enne minekut trikke teha... scratch
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty :)

Postitamine  Aoife Teis Nov 27, 2012 3:34 pm

Ole igaksjuhuks siiski valmis talle sünniks. Kui ta nii ümar on ja piima ka tuleb, siis võib lähiajal poegida..Ma ühe enda kitse sain nii, et polnud tema tiinusest halli aimugi Smile Preili muudkui paisus ja paisus. Helistasin endisele omanikule ja küsisin, et kas on sokuga koos olnud - ei olevat. Kitsed võivad nii salaja selle asja korda ajada isekeskis, et omanik ei saagi teada Very Happy Tulin lihtsalt üks päev töölt ja läksin neid söötma ning üllatus oli missugune, kui väike talleke mind vastu võttis. Ja lüpsma ei pea, kui just udar väga täis ei lähe. Eks kui poegib, siis ikka pojale seda piima ennekõike tarvis. Jälgima peab jah ainult seda, et päris alguses (vahetult peale poegimist kuni pool päeva) põletikku ei teki vms. Siis, kui näed, et talleke sööb ilusasti siis võib rahul olla Wink

Aoife

Postituste arv : 5
Join date : 20/11/2012
Age : 41

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Roosi Esm Dets 17, 2012 9:25 am

Uudishimust- mis sellest noorest kitsest sai?
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 47

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Püh Dets 23, 2012 11:56 am

Sündis talleke, kuid suri sündides. Kitseke ei saanud sünnitusega hästi hakkama, kole raske oli, nüüd ravime emakapõletikku.
Piima annab tubli noor daam aga rohkem kui keegi teine.
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Roosi Esm Dets 24, 2012 9:31 am

Või vaesekest..No loodame,et saate põletikust terveks!
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 47

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Teis Dets 25, 2012 3:18 am

Aitäh! Ise ka loodame. Soperdasin mingi tabletiga, ei saanud päris hästi hakkama, aga natukene nagu oli sellestki abi. Sain loomakliinikust süstid ka kaasa, aga ähmiga unustasin küsida, mismoodi ma seda süsti tegema pean? Embarassed Ikka naha alla, nagu igasugu vaktsiinidki, eksole? Praegu, pühade ajal, ei saa ju helistada ka kliinikusse.
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Roosi Teis Dets 25, 2012 9:32 am

Mul on siin käepärast antibiootikumi Tetroxy leht- tuleb süstida sügavale lihasesse .. seda peab uuesti süstima 48tunni pärast, aga sul võib olla mingi muu,kas öeldi, mitu päeva kuur on?
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 47

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Teis Dets 25, 2012 1:39 pm

Järsku siis ongi see. 2 doosi anti ja oli küll 48 tunni pärast vaja uus süst teha.
Uhh, ma ei ole kunagi enne pidanud lihasesse süste tegema! Kuidas see täpselt käib?
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Roosi Teis Dets 25, 2012 4:56 pm

Kitsel vist kõige "lihaselisem" koht on tagakints. Lihtsalt sinna surudki nõela tervenisti sisse. Järgmise süsti võid teha teise kintsu,muidu jääb väga valusaks üks koht.
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 47

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Aado Kolm Jan 02, 2013 3:28 am

emakapõletiku puhul ikka antakse atibiootikumi. seda tuleb süstida lihasesse. muud vitamiinid ja ussirohud süstitakse naha alla jah. tavaliselt on antibiootikum ülepäeviti doosides ja tasub süstida üks kord ühte kintsu ja teine kord teise. peale süsti võib kits veidi longata. see läheb üle.
Aado
Aado

Postituste arv : 84
Join date : 15/04/2011
Age : 47

http://vaiketalunikud.forum.co.ee/

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Kolm Jan 02, 2013 11:09 am

Tänud nõuandjaile! Kitseke paranebki juba kenasti! cheers

Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Aado Kolm Jan 02, 2013 2:53 pm

armas, et paraneb. raske sünnitus võis johtuda mingist terviseprobleemist muide. emakapõletik ja antibiootikumid nõrgestavad kitsekese tervist veelgi. meil oli kunagi raske sünnitus kitsekesel ja pärast emakapõletik ja ravi. kõik tundus sujuvat. ta oli imehea ema. talle võis anda lapsendada isegi hüljatud lambatalle. aga umbes 3 kuud pärast põletikku, kuigi kõik tundus korras, andis otsad. lahkamisel selgus, et tal oli vaid 1 kops. ma ei soovita kellelgi minna ostma looma loomapidajalt, kellest pole teada, et ta tõesti peab neid eeskujulikult, väldib sugulust ja ravib vajadusel loomi ja võimaldab korraliku sööda ja tingimused oma loomadele. ja, mis peaasi, ei müü looma sellepärast, et tal on mingi viga. mitte, et poleks tore päästa mõnda looma. lihtsalt endal on hirmus raske pärast probleemse loomaga. võtab emotsionaalselt väga läbi kui oled veel kiindujat tüüpi. pärast lisaks veel solvumine, et müüja pettis, ja võib-olla tahtlikult. ma olen oma vitsad kätte saanud ja usaldan vaid neid loomapidajaid, kelle loomapidamisega olen tuttav ja tean, mis seal laudas või karjamaal toimub. karjalisa soetan vaid sellistelt loomapidajatelt.
Aado
Aado

Postituste arv : 84
Join date : 15/04/2011
Age : 47

http://vaiketalunikud.forum.co.ee/

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Aado Kolm Jan 02, 2013 3:05 pm

ma olen sellele varem ka mõelnud, et siin foorumis peaks olema mingi võimalus anda punkte usaldusväärsematele liikmetele. siis on uuematel ka natuke kindlam tunne, kui vajavad abi mõne looma soetamisel või tahavad nõu küsida. mina teaks kohe kellele punkt anda näiteks. on inimesi, kellega saab ausalt asju ajada ja aga on kahjuks ka vastupidi. ma ei tea aga kas seda punktisüsteemi saab turvaliselt korraldada. sellest pole ju abi kui igaüks saab punkte anda.
Aado
Aado

Postituste arv : 84
Join date : 15/04/2011
Age : 47

http://vaiketalunikud.forum.co.ee/

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Nelj Jan 03, 2013 4:41 am

Ma arvan, et tal see sünnitus nii raske oli ehk sellepärast, et ta nii nooreke ju alles - 9 kuune kõigest! Ja tallekesel oli midagi valesti, üks kõrv oli suur ja paks, osa peadki imelik sealt kõrva juurest. Aga mis seal imestada, kui tallekese isaks sai olla vaid ta vanaisa või vend... Crying or Very sad
Kitseke ise aga on saane ja norraka segu; kui mu mees ostmas käis, nägi vanemaidki. Loomade elutingimused paistsid ka kenasti korras olevat, nii et väga loodan, et edaspidi kõik sujub nende kitsepiigadega. Jama muidugi, et selline lugu ühega juhtus, ega teda nüüd edaspidi paaritada saagi. Aga no selles mõttes pole hullu, meil ka paar kena täisealist kitsekest, kes vajadusel lapsukesi võivad saada ning ükskord saab täisealiseks ja paarituskõlbulikuks ka selle kitsepiiga õeke. Lihtsalt kahju, et ta nii koleda asja pidi üle elama, ise alles nii väike ka...
Selline kiindujat tüüpi olen ma küll ja see on tõesti kole, kui mõne loomakesega midagi pahasti läheb. Sad
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Roosi Nelj Jan 03, 2013 9:14 am

Ära nüüd selle pärast traagikat tee,et see põletik oli... Meil eelmine kevad tuli anda mitmel lambal poegimisabi, tallesid sees õigesse asendisse seada. Ühel tuli ka põletik, aga nüüdseks on uuesti tiine ja kohe poegimas. Vot udarapõletik oleks traagika..
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 47

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Groa Nelj Jan 03, 2013 10:58 am

Kas ta võiks siis edaspidi poegimisega hakkama saada? Kardan, et jääb liiga väikeseks... Peaksin talle kunagi pisikese peika muretsema? Smile
Groa
Groa

Postituste arv : 19
Join date : 10/08/2012
Age : 42

Tagasi üles Go down

Palun nõu! (Mure noore kitsega) Empty Re: Palun nõu! (Mure noore kitsega)

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Lehekülg 1, lehekülgi kokku 2 1, 2  Next

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele