tere järvamaalt

Go down

tere järvamaalt Empty tere järvamaalt

Postitamine  jaanika24 on Püh Jan 13, 2013 3:07 pm

oleme perekond järvamaalt kes avastasid enda jaoks maaelu esimene loom kes meie perre saabus oli jänku juta Smile teine loom oli kassike leedi siis tulid meie juurde 6 kanakest jõgevalt ka viimaks kinkis vanaisa lastele kaks kitsekest maiu ja täpi.
maiu on ma arvan et 2 aastane esimest korda tiine( nii ma arvan vähemalt sest paaritamas käisime)täpi on meil aastane kitseplika hirmus lustlik ja tore. maiul peaks tiinus olema lõpusirgel aga täpselt ei saa aru kaa septembri alguses käisime paaritamas kits jäme aga ja lüpsta e lasknud enam paar kuud peale seda kui paaritamas käisime hakkas külitama ja sarvedega peksma siis loobusime olen lugenud et kitsel peaks udar suureks natuke enne poegimist aga meil pole siiani midagi.kas on võimalik et polegi tiine vaid lihtsalt end paksuks söönud ? enne saatuslikku eelmist augustit pole meil mitte mingit kokkupuudet kitsedega.aga maaelu on nii mõnus paljud sõbrad kes külla tulevad vaatavad et on ikka tobud mis te nende loomadega peale hakkate aga ma olen nii rahul ja õnnelik oma loomadega Very Happy
jaanika24
jaanika24

Postituste arv : 10
Join date : 13/01/2013
Age : 32

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Gevalia on Püh Jan 13, 2013 4:47 pm

Väga soe tere tulemast, Jaanika ja kõik see pere :-)
Kui sept. algul paaritus, siis poegib veebruari algul (umbes 5 kuud kannab). Udar ei pruugi praegu veel paisuda, eriti noorel. See on väga erinev.
Tiinust saab teada, kui peopesad asetada kõhuseinale otse udarapiirkonna ette, praegu juba väga hästi tunda. Enne katsumist kitsele juua anda, see ergutab tallesid virgsamalt liigutama. Korra minutis peab olema tunda erilisi müksatusi! Neid ei saa segamini ajada seedimisliigutustega, mis on sujuvamad ja teinekord korinaga/mulksumisega, vahest isegi sünkroonis mäletsemisega, tuntavad rohkem selgroo lähedalt. Loote liigutused on just nimelt teravad, võdistavad, pikema pausiga, otse kõhu all udara EES! Mujalt katsumine võib ajada segadusse.
Iseasi, kuidas teda saab vagusi seisma(kui enam lüpsta ei lasknud). Ka toidu nosimine segab tunnetamist ja keskendumist.
Hetkel pole küll enam väga oluline, kas tiine on või mitte. Juunikuuks pole mõtet enam tallesid teha. Sellest olen kirjutanud oma kodulehel, miks. Kevadel värske ädala peal hakkab ka noor paaritamata kits uuesti piima andma niikuinii.
Jaksu ja valju määgimist!
Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 51

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  jaanika24 on Püh Jan 13, 2013 8:26 pm

katsuda mamsel end ei lase kukub kohe perutama esialgu kui me ta saime siis oli ka väga raske teda lüpsta üldse ei lubanud ligi ka ükskitse lüps oli kolme inimese töö Very Happy üks hoidis sarvedest et ei vehiks teine hoidis taga jalgadest ja kolmas lüpsis(lüpsin küljelt nagu lehma )sest ennem ei teadnud et neid tagant lüpstakse. siis hakkas ta põlvitama aga suure tegemisepeale saime kitselõpuks lüpstud. aga lõpuks ta harjus ära ja sain üksi temaga juba hakkama aga siis kui tiinus periood hakkas pihta siis hakkas jälle tembutama siis ma ei üritanudki sest tal jäi piima igapäevaga järjest vähemaks, lõpuks ainult piim mis kulus kohvile ja siis jätsime järgi,aga siit nüüd küsimus et kui ta nüüd ükskord jälle hakkab lüpsile jääma kas siis on sama tramburai igapäev nagu oli alguses et ei lase lüpsta ?
jaanika24
jaanika24

Postituste arv : 10
Join date : 13/01/2013
Age : 32

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Gevalia on Laup Jan 19, 2013 11:48 am

Samasuguste metslaste taltsutamise kogemus on mul endal selline: panen nad lihtsalt lõõga sellisesse kohta laudas, kust ise tihti mööda pean käima. Esialgu sujuvamate liigutustega, hiljem pole vahet. Iga kord õpib kits seda, et minu möödumine ei ole ohtlik, samuti hakkab ta inimese lähedalviibimist seostama suupärase saabumisega.
Udar tasub ka üle uurida- äkki on mingi probleem(sõlmed, vigastused) et nii palju vehib ja lausa põlvitab? Ta peaks üldiselt ühe hooajaga ära harjuma.
Kuna nüüd on poegimiste aeg, kordan tähtsamad asjad üle:
`kõige parem, kui kitsed poegiks üldse aprillis- mais
`poegijad aegsasti omaette- kui võimalik sellistesse boksidesse, kust talled välja ukerdama ei mahu (jahtuvad, jäävad nälga)
`kui vähegi saab, siis peale passida ja ise vastu võtta- kui juba veed tulevad jne
`sündinud tall puhta nisa otsa või lüpsta piim välja ja kohe ternest pakkuda. Jälgida imemisrefleksi tugevust (see räägib talle toimetuleku kohta peaaegu kõik)
`alles seejärel on aega aidata kitsel teda kuivaks hõõruda jm.
`kindlaks teha, et ikka mõlemast nisast piima tuleb (nisa otsa paneku korral, välja lüpstes sai seda niigi aru)
`kindlaks teha, et kits ikka kindlasti lubab talle nisa otsa ja tall ikka leiab selle
`kitsele leiget vett ja head heina pakkuda
Alles seejärel julgen mina neid omaette jätta...
Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 51

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Roosi on Laup Jan 19, 2013 5:07 pm

Soovitaks võimalusel isegi kaamerat (mingi veebivariant või beebimonitor)-päris põnev on loomade omavahelist elu ja sehkendamist vaikselt eemalt jälgida. Mõni ju hoiab inimese passides jalad ristis ja ei näita poegimise ligiolekut välja. Ja öösel ei pea ka asjata soojast voodist lauta ronima Razz
Nt. leidsin ühe soome online - lambalauda
http://router.doberman.fi/baa/
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 43

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty kitseke

Postitamine  jaanika24 on Laup Jan 19, 2013 6:56 pm

täna käisin vägisi ta udara kallal kõik oli ok täitsa pehme ei old mügarikke ega midagi ,võtsin sarvest kinni siis ei saand vehkima sööb ja paisub igapäevaga üha rohkem isukalt kühveldavad maisi silo olen seda ikka igapäevaselt koos heinte ja vihtadega ette pannud sõbrapoolest käin annan väikese kausikesega terasid ka neile,siis silitan ja sügan ehk tal siis tõuseb usk minusse nagu ta väiksemal sõbral Very Happy ja see beebimonitori asi on päris huvitav peaks katsetama Razz.
aga üldiselt kui kõik läheb loomulikku radapidi siis kaua poegimine võtab.tunnikese paar või rohkemgi.kuidas ma sellest aru saan et nüüd on aeg käes.täitsa totter küsimus ehk aga niiipalju on veel õppida Smile
jaanika24
jaanika24

Postituste arv : 10
Join date : 13/01/2013
Age : 32

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Roosi on Laup Jan 19, 2013 8:34 pm

Kirjutan peast, keegi võib veel täiendada(mul rohkem lambakogemus)
#üks kuni paar päeva enne võib piim udaras olla, udar läheb pingesse ja punetab
#sabaalune ka erkroosa või isegi lilla
#kõht nagu "vajub" tunduvalt allapoole
#avanemisperioodil rahutu, hoiab eraldi, ei söö (mõni küll sööb viimase hetkeni),kraabib aluspanu, tigetseb teistega -kestab 6-8tundi,
#kõnnib saba üleval või kehast eemalhoides (lammastel, kitsel ei mäleta)
#avanemisperioodi lõpul hakkab tulema lima, lakub seda, häälitseb nagu talle kutsudes
#väljutamisperioodil viskab end pikali (mõni püsti)ja selged pressid,oigab, ilmub "vesipea" kus võib talle sees olla
väljutamisperiood on 15-60min,päramised tulevad 1-6 tunni jooksul

kunagi varem panin ka selle lingi,siin näha lamba eeskujulik poegimine
http://www.laurilan.net/gallery3/index.php/lampaat/album12/Mikan_majava_022
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 43

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Gevalia on Esm Jan 21, 2013 2:59 pm

Jah, monitor oleks ülitarvilik, pole ise ka veel nii kaugele jõudnud. Täna hankisin lõpuks lutiämbri, lisalutte, pluss 25 kg piimapulbrikott ise- kokku summa € 120. Kusjuures mul on palju vajaminevat juba eelnevalt soetatud (kaalud, vispel, piimapulbri valmissegamise mõõdunõud, pesuvahendid). Kes samamoodi on otsustanud talledega jännata, peab päris palju trääni varuma ja eelkõige kannatust. Isiklik elu tuleb edasi lükata. Esialgu vajavad talled vähemalt 4 toidukorda päevas, steriilset söötmisinventari puhtust- nagu beebid ikka...
Tahtsin juba 2012 hooaja kohta väikse "praktiku- spikri algajale" teha, tramburai, no pole aega leidnud! Siis sai puhtalt lutitamisega üles kasvatatud 10 talle (orvud või kolmikud- nelikud). Mõtted on settinud, mida kirja panna. Ja tean, millega kimpujäämist tekib. Sügisel rikkusid virgad noorsikud mu plaanid nagu niuhti, nüüd algaski poegimine ja loomulikult kolmekaupa! Ühel koguni jälle nelikud...Ei meeldi mulle see talvine tallendus, mitmikutele tuleb igal juhul lisa anda. Ei kehti ka see E. Musto väide, et viljakus ja piimaand on omavahel korrelatsioonis- tuhkagi, Iisebel, kes pidi lihaks minema, jõudis talled hakkama panna, ise andis suvel napilt üle poole liitri piima. Nüüd siis tõi ilusad kolmikud (minule toita mõistagi). Mitmikute saamine sõltub siiski rohkem mu meelest kitse paaritusaegsest toitaineküllusest. Meie preilnad said vabapidamisel sisse hekseldada, mida meeldis. Ja üks 2- liitri kits tõi nelikud. Loomulikult oli mul vaja just siis saksa keelt tuupida ja järelvastamas käia [vanainimeste õppeprogrammis (loodusturismi korraldus) lihtsalt on aine sees ja kõik, mis sest et eales varem pole õpitud ega vaja läinud]. Ja nii ongi, kui poegimise ajal ennast laudas pole, jäi nelikutest lõpuks vaid üks ellu. Aga on see vast tegelane! Panin talle elutahte auks nimeks Du Hast. Ja teistegi jaoks sain idee panna samast sarjast nimesid: kolmikud Vor, Viertel ja ja Ich Bedaure (tean jah, et vaid nimisõnad kirjutatakse suure tähega aga need ongi NIMIsõnad :-) Ja siis veel ülipeenutsev Hätten Sie. Ja käbedalt kiirendav Bitte Langsam. Ja sirge seljatriibuga Geradeaus. Siis on veel Sumo (tasub pildile saada, ülilahedad värvid).
Aga kodulehte püüan lähiajal täiendada, seniks tuleb inglisekeelsega leppida: http://www.tennesseemeatgoats.com/articles2/letthekiddingbegin06.html

Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 51

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Roosi on Esm Jan 21, 2013 5:27 pm

Ei noh, väga lahedad nimed:) Very Happy
Kes soome keelt jagab,siis siin ka päris head lugemist kitse tiinusest ja poegimisest:

http://www.vuohiojankuttula.net/index.php?pageid=4&kieli=fi

ingliskeeles ja koos piltidega väärasenditest:
http://www.sheep101.info/201/lambingprocess.html
Roosi
Roosi

Postituste arv : 125
Join date : 10/07/2011
Age : 43

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  jaanika24 on Esm Jan 21, 2013 8:33 pm

nii poegimiste ja muude asjade teemal palju päritus ja küsitud.Nüüd küsiks loomade arvele võtmise kohta kui palju keegi sellest teab?Isa tõi mulle kitsed ma isegi täpselt ei tea kelle käest igatahes kõrva nr neil polnud nüüd siis harides ennast tuleb välja,et loomad võiksid arvel olla enne kui neid soetada.Kui suures jamas ma nüüd olen et pole neid veel arvele võtnud ?Mõtlesin et hakkan sellega kevadel tegelema,kui mul on kevadeks 5 kitse umbes kas siis on vajalik nad arvele võtta,mida ma pean tegema et nad arvele võtta.Kas kanad tuleb ka arvele võtta.Kuidas tuleb laudaga teha kas tuleb ka registreerida või ei pea.Kui keegi sellest teab rohkem ja oskab minusugusele totule selle selgeks puust ja punaseks teha oleksin tänulik Embarassed
jaanika24
jaanika24

Postituste arv : 10
Join date : 13/01/2013
Age : 32

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Gevalia on Teis Jan 22, 2013 12:12 am

Haa, dankeschön, Roosinupp! Nimede leidmisel olen kahtlemata andekaim :-D
Kõigepealt leidsin sellise üsna normaalse ühendusega kaamera, hea lugemise taustaks kanade ja minilammaste sehkendamist kuulata: http://kapsas.net/blog/laudakaamera
Lugemisvara hakatuseks siit: http://www.pria.ee/et/Registrid/Loomade_register/margistamine/

Etteruttavalt- kui põllumajandustoetusi ei ole taotlenud, pole mingit vahet, millal neid arvele võtta. Taotlejatel on see jama, et järgneb toetuse vähendamine, kui pole ettekirjutatud reegleid õigeaegselt järginud ja mingi suvalise pudulojuse kuskilt sisse toob. Lauda peab jah registreerima kõigepealt, sest kuhu hoonesse muidu neid kitsi sisse registreeritakse- nagu inimesel on sissekirjutus kuhugi, nii ka elukal.

Mul siis esmakordne lutiämbrist jooma õpetamise kogemus käes...ärge parem küsige :-)
Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 51

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Gevalia on Teis Jan 22, 2013 12:20 am

Ahjaa- kanu ja mesilasi ei pea arvele võtma. No ma tahaks näha, kuidas üks ametnik mesilasesülemit mööda metsi taga ajab või tarule koputab ja üle loendada püüab, icc. Kanu veel kuidagi aga igaühe jaoks pole seegi jõukohane.
Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 51

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Gevalia on Laup Veeb 16, 2013 1:28 pm

Jaanika, anna teada kuidas kitsega?
Alustasin tallerubriigi kirjapanekut.
Gevalia
Gevalia

Postituste arv : 182
Join date : 24/10/2010
Age : 51

http://sites.google.com/site/mlehis/kitsed

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  jaanika24 on Laup Veeb 16, 2013 9:26 pm

alustan siis algusest.
nädaltagasi hakkas meil näiliselt kits poegima,tagant otsast oli eritis väljas ja kogu krempel punnitas ja niisamuti 3 päeva jutti udrat tal ei olnud mis on esimene asi mis viitab poegimisele.
siis hakkasin juba hirmsat muret tundma sest asi ei tundunud mitte kuidagi õige kutsusin loomaarsti tema vaatas emakas oli kinni,järgmiseks hakkasin nõu pidama endast targematega esialgu arvaseime et smallenbergi tõbi siis uurisin Liilia Tali käest temaga jõudsime siiski arusaamale et kitseke oli tiine kui on ära kukkunud varajases staadiumis,kui tema ise arvas et on siiski tiine ja arvestuste järgi peaks poegima ja nii ta seda tegema hakkaski. hetkel on kitse tervis supper hea sööb joob on on hästi ergas,kuigi jälgin siiski hirmuga teda kuna on siiski veel võimalus et oleme kõik eksinud ja talled on siiski sees tal.kuid enam ei ela :S
nii ja nüüd siis kasvatab mamsel omale udarat nüüd lüpsame läbi sõja teda kuna muidu läheb udar liiga suureks Smile
hakkab jälle saaga pihta nagu siis kui ta meile tuli ei meeldi talle see lüpsmine Evil or Very Mad
jaanika24
jaanika24

Postituste arv : 10
Join date : 13/01/2013
Age : 32

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Margo704 on Esm Märts 04, 2013 2:07 pm

Gevalia kirjutas:Kõigepealt leidsin sellise üsna normaalse ühendusega kaamera, hea lugemise taustaks kanade ja minilammaste sehkendamist kuulata: http://kapsas.net/blog/laudakaamera

Kust te juba selle üles leidsite? Ma niisama katsetasin Very Happy Ega ta mul koguaeg ei käi seal. Kui parasjagu otseülekannet pole, siis vist näitab seal viimase ülekande salvestust. Hetkel ka otseülekannet pole.

Aga kuna mult juba privaatselt ka küsiti, et kuidas mul see süsteem on tehtud, siis panen siia ka kirja. Äkki teisi ka huvitab.

Mul on see tegelikult eriti lihtsalt ja labaselt tehtud. Ostsin osta.ee-st kõige odavama Androidiga nutitelefoni, mis leidsin (umbes 25€ oli vist). Tegin konto teenuses http://www.ustream.tv/ ja installisin telefonile ustream-i rakenduse. Siis telefon lauta ja ustreami rakendus tööle ja kogu lugu.

Internetiühenduseks kasutab telefon Smart kõnekaarti (kui laadida 12€, siis on 30 päeva piiramatut internetti). Kui tubane wifi lauta levib, siis on veel parem. Siis võib kasutada ka näiteks rakendust IP Webcam. Siis käitub telefon põhimõtteliselt nagu tavaline wifiga IP-kaamera.

Mõtlesin, et suvel võiks telefoni kitsele sarvede külge panna. Siis hea vaadata, kust ta käib ja mida teeb Very Happy
Margo704
Margo704

Postituste arv : 27
Join date : 10/01/2011
Age : 37

http://kapsas.net

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  jaanika24 on Esm Juul 07, 2014 11:41 pm

Tere
Olen jälle siin ridades tagasi,loomad pole kuhugi kadunud ja ühe tite olen vahepeal vastuvõtnud :)ilus pikkade sarvedega kitsepoiss hetkel 4 kuune,niiet siis alustatud halva kogemusega päris esimese kitsega,nüüd saadud ka positiivne kogemus.
jaanika24
jaanika24

Postituste arv : 10
Join date : 13/01/2013
Age : 32

Tagasi üles Go down

tere järvamaalt Empty Re: tere järvamaalt

Postitamine  Sponsored content


Sponsored content


Tagasi üles Go down

Tagasi üles


 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele