Kitsede ja lammaste foorum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Millist tõugu on parimad piimakitsed?

2 posters

Go down

Millist tõugu on parimad piimakitsed? Empty Millist tõugu on parimad piimakitsed?

Postitamine  anni Teis Juul 19, 2011 3:01 pm

Tere, mul veel kitsi pole, aga sooviksin vastust mõnele küsimusele:

1. Milline on tavaliselt vastupidavaima tervisega, meie oludes vabapidamiseks sobivaim piimakitse tõug?
2. Kas ka minikitse saab piimakitsena pidada, kas ka neile sobib vabapidamine, kui palju annab keskmiselt minikits piima?
3. Kas nudi kits on sündinud sarvedeta?
4.Kust peaks algaja kitsepidaja omale korraliku kitse või paar ostma?
5. Kas Harjumaal või lähiümbruses on mõni kitsepidaja, kes lubaks tulla oma loomi ja kitsepidamist vaatama?
Tänan ette sõbralikke vastajaid!

anni

Postituste arv : 11
Join date : 19/07/2011
Age : 54

Tagasi üles Go down

Millist tõugu on parimad piimakitsed? Empty Re: Millist tõugu on parimad piimakitsed?

Postitamine  goris Kolm Juul 25, 2012 5:36 pm

Tere, Minu ema peab kitsesid juba aastaid ja olen seda protsessi kõrvalt palju näinud ja arutanud emaga.
Tervise osas tõugude vahel eriti vahet ei pea. Kõik on ühtepidi tublid olnud. Võib olla väljaarvatud - olid meil sellised jube ilusad, hõbedased (nagu hõberebane) hästi jutukad ja peajagu suuremad tavakitsedest. Neil tervisega ei olnud muud probleemi, kui aretamisele ei allunud eriti - pojad küll sündisid, aga olid kas mingid vigased või ei andnud piima või lausa surnuna sündinud... ja kui ikka olid talled, siis pigem 1. Tavakits annab 2-3. On olnud, et lausa neli. Võib olla ei olnud tõugud omavahel sobivad.... kes teab...
Teistega ei ole tervisehäireid märganud. Muudkui sigivad tallesid juurde... ja paljunevad, paljunevad.... Uhh...
Kitsede puhul tulebki vaadata, kui palju ta piima annab. Esimene asi, mida vaadatakse - kui suur on nö piimakott Very Happy Vabandust leksikoni pärast. Ja kui palju seal kottis piima. Mõnel on suur, aga piima vähe. Ja sellel, kellel on väike, on ka piima vähe niikuinii.
Kas sarvelisi või mitte - see on enda maitse küsimus. Mõlemad võivad olla nii häid, kui ka halbu. Need on lihtsalt tõugude erinevused. Sarvedeta kitsedega on ohutum eriti, kui majas on väikesed lapsed. Kuigi ka sarveliste käest olen terve elu jooksul ainult korra tagumikusse saanud ja ka siis ainult sellepärast, et ajasin ühte kitse taga karja sees (jooksid muidugi kõik).
Nii, et meie omad meile probleeme ei pakunud. Sarvelisi on kergem kinnitada ja juhendada, kui vaja. Millest sa kinni võtad, kui sarveid pole?
Minikitsedega pole meil kogemusi. Eks kits nii väga palju seda piimakest niikuinii ei anna. Võrreldes lehmaga, muidugi.... Mida siis minikitselt oodata Very Happy
Osta soovitan paar tükki. Kits on sotsiaalne loom - tema üksinda ei taha olla, hakkab karjuma või siis on koguaja inimese sabas nagu laps, mis on esialgiu tore ja pärast on tüütu.
Olen ise pigem Harjumaa inimene, aga kitsed on Raplamaalt pärit. Võime lausa pakkuda. Neid ongi juba üle aru.

goris

Postituste arv : 3
Join date : 25/07/2012
Age : 56

Tagasi üles Go down

Tagasi üles

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele